Karbür, Seramik ve Sert Metal Kaplama

Beyaz Metal Kaplama

  • Beyaz Metal Kaplama (Sprey)
  • Sprababbitt ve Metco Tin
  • Kullanım alanları ve bileşimleri

 

Firmamız Yüzey Mühendislik Karbür, Seramik ve Sert Metal olarak sektörde beyaz metal kaplamanın (babbitt kaplamaya) sprey kaplama yöntemi uygulamalarına ihtiyaç duyan firmalara hizmet vermektedir. Cihaz parkımızdaki yer alan tel alev sprey (MEC SPRAYJET® 87) veya telin boyutu ya da işlemde elde edilmek istenen kaplama özelliklerine bağlı olarak ark sprey kaplama sistemi GTV SPARC 400 MEC ile dünya çapında kalitesi bilinen markaların (Sulzer Metco gibi; Metco Tin ve Sprababbitt) telleri ile kaplamalarımızı uygulamaktayız. Beyaz metal (babbit) kaplama ile; “yüksek hız ve ağırlık altında çalışan mil yüzey- leri” için uygundur. Bileşiminde kalayın yanında antimon ve bakır da yer alır. Yataklama yapacak malzemenin yorulma ve korozyon dayanımının yanında, süneklik, ısıl iletkenlik ve genleşme gibi ısıl özellikleri de önem taşımaktadır. Bu bağlama sprey olarak kaplanacak telin kaliteli olması gerekmektedir. Uygulanacak yönteme göre 3 mm kalınlığa kadar beyaz metal kaplama yapılabilmektedir. Konvansiyonel yöntemlere göre yapılan kaplamalara göre daha ekonomiktir. Kalay kaplama ile cam astarlı tankların onarımı ve yiyecek işlenmesi/saklanması için kullanılan konteynerlerin korunumu için uygundur. Korozyon dayanımı yüksektir.  Biz özellikle kalay tel kaplamayı yüksek ergimeye sahip kaplama malzemelerin –Monel (Nikel-Bakır alaşımı), nikel, bronz ve paslanmaz çelik gibi- altına astar olarak kullanılmaktadır.

Tablo 1. Metco Tin ve Sprababbitt ürün nominal oranları.

Şekil 1. Babbitt (Beyaz metal) kaplanmış parçanın  yüzey işlemi taşlanması.

Şekil 2. Ark sprey ve tel sprey kaplamada kullandığımız teller

sektörün önde gelen markalarından Sulzer Metco’dur.

 

Piyasada kaplama olarak antimon oranı düşük, kurşun esaslı babbit kaplamalar bulunsa da bu tür kurşun esaslı beyaz metal kaplamalar daha ziyade savurmalı döküm yöntemi ile yapılan üretimlere uygundur, depozisyon miktarı bir kaç milimetre mertebesinden başlamaktadır ve termal sprey kaplamaya göre kullanım alanı farklılıkları gözlemlenmektedir. Diğer taraftan kurşun içerikli tellerin sağlık açısından termal sprey kaplama açısından atılımı hem tehlikelidir hem de kurşun o sıcaklıklarda buharlaşmakta ve yüzeye yapışmak yerine ortam atmosferine yayılmaktadır. Beyaz babbit kaplamanın bronz kaplamaya göre yatak malzemesi olarak kullanılmasının ana nedeni darbe sönümlemesidir.

 

 

Şekil 3.Beyaz metal (babbitt) kaplanmış (ark sprey) sonrasında yüzey işlemi görmüş parça ( solda)ve Beyaz metal (babbitt) kaplama yapılmış mil yatakları  (ark sprey) (ortada ve sağda).