Karbür, Seramik ve Sert Metal Kaplama

Bronz Kaplama

Bronz kaplama, alev spreylemesinin bir varyantıdır. Kaplama sırasında bronz teli, alev spreyi teli veya tel spreyi ile eritilir ve parçanın üzerine preslenmiş hava ile öğütülür.
Bronz kaplamadaki parçacıklar, mikro gözenekli bir yapı oluşturur. Bronz kaplı yüzey çok emicidir ve sentetik reçine ile sızdırılmaz hale getirilir. Bronz kaplama 250° C’ye kadar uygulanabilir. Kaplamalar için tercih edilen minimum kaplama mukavemetleri 100 µm ve 300 µm arasındadır. Fakat, istek üzerine 3000 µm’a kadar yapılabilir.

Bronz kaplama duman ve toz ürettiğinden, çevre ve istihdam koruması göz önünde bulundurularak, nitelikli ve sertifikalı personeller tarafından yapılmaktadır.
Bronz kaplamanın (yaklaşık 60° C), bronz kaynaklaması (yaklaşık 450° C) ile karşılaştırıldığında, parçanın sıcağa maruz kalmasının göz ardı edilebilmesi ve deformasyonların geniş yüzeylere dağılmaması gibi avantajları vardır. Boşlukların ve ulaşılması zor yerlerin (alıcılar, alttan oyuklar, iç borular vb. ) bronzla kaplanamaması da dezavantajıdır.