Karbür, Seramik ve Sert Metal Kaplama

Molibden Kaplama

Molibden Kaplama

Molibden kaplama DIN EN 657/DIN EN ISO 14919 standardına göre ark spreyin alevinde 1/8 inçlik tellerin kaplama esnasında eritilip yüzeye kaplanması veya HVOF ile ince ve küresel tozların eritilip yüzeye püskürtülerek kaplanması ile elde elde edilir.

Molibden kaplamada parçacıklar, DIN 55928 Bölüm 4′e göre, SA3 standardında kumlamadan sonra iş parçasının üzerine kuvvetli mikro gözenekli bir kaplama oluşturabilirler. Molibden kaplamalarda önerilen kaplama kalınlıkları 50 ile 500 mikrondur. Bu müşterinin isteği doğrultusunda arttırılabilir. Molibden kaplamadaki temel etmenler DIN EN ISO 14919 Tablo 9′da belirtilmiştir.

Molibdenin yüzeye tutunması olağan üstü metallurjik özellikleri nedeniyle çok iyidir. Molibden telin 2.600°C ergime sıcaklığı vardır ve 700 °C’de oksitlenmeye başlar, bundan dolayı sadece 300°C’ye kadar işlem sıcaklıklarında kullanılabilir.

Molibden kaplamalarının sertliği kaplama yöntemine bağlı olarak 60-66 HRc’dir ve aşınmaya dirençli ve kendinden yağlayıcı yüzey kaplamaların üretimi için mükemmeldir. Yüzey pürüzlülüğü Ra 5µm-Ra 18µm arasında değişmektedir.

Molibden kaplamalar, bakır, %20′den fazla bakır alaşımları, kromlu ve nitrasyonlu parçaların üzerine uygulanamaz. Bununla birlikte, iyileştirilmiş sızdırmazlık özellikleri için sertleştirilmiş parçaların üzerinde uygulanabilir.

Ayrıca molibden, seramik, bronz kaplamalar veya Cr içeren çelik kaplamalardan önce astar kaplama olarak da uygulanmaktadır.

Molibden kaplamanın avantajı geniş yüzeylerde uygulandığında ısıya maruziyetinden kaynaklı deformasyonların minimum olmasıdır. Dezavantajı ise, çok boşluklu parçalar veya karmaşık şekilli ve ulaşmanın zor olduğu alanlarda molibden kaplamanın uygulanamamasıdır.

Kullanım alanları

  • Diğer parçalarla sürtünme sonucunda yoğun sürtünme sonucu aşınma yaşayan makina parçaları, dinamik olarak yüklenmiş civata bağlantılarının yüzeyi, perçinlenmiş birleşimler,
  • Aşınma direnci ile karşılaşan yüzeylerin korunmasında;
  • Matbaa ve kağıt endüstrisinde besleme roleleri ve kağıt kıskaçlarının kaplanmasında;
  • Aşırı yüklenmiş kaydırıcı miller ve hidrolik elemanların kaplanmasında;
  • Matbaa makinelerinin saptırma rollerinin kaplanmasında kullanılmaktadır.

 

Molibden ile alakalı bazı uygulamalar