Karbür, Seramik ve Sert Metal Kaplama

HVOF Kaplama

Yüzey Mühendislik firmamız, özellikle karbür kaplamaları (tungsten karbür kaplama ve krom karbür kaplama başta olmak üzere) kaplamaları HVOF (High Velocity Oxygen Fuel) püskürtme yöntemi ile yapmaktayız. Cihaz parkurumuzdaki HVOF kaplama sistemi MEC HIPOJET 2700 SYSTEM karbür kaplama (tungsten karbür kaplama ve krom karbür kaplama başta olmak üzere) uygulamalarımızda kullanılmaktadır. Karbür tozlarda bu sistemle toz türüne bağlı olarak yüksek aşınma direnci sahip ve 74 HRc sertliğe kadar ürünler üretilirken, farklı alaşımlarda, yoğun, pürüzlülüğü (Ra 0,003) az ve kaplama kalınlığı yüksek kaplamalar elde edilmektedir.

HVOF sprey sisteminde, hiper hızlı HVOF tabancasının yanma odasında yakıt halinde Propan -bizim yöntemimizde- oksijen ile devamlı yanar. Yanıcı gaz basıncı 60-90 PSI arasında değişebilir. Bunun sonucu olarak püskürtme hızı da değişeceğinden, kontrollü olarak sık dokulu ve sert kaplamalar yapmak mümkündür. Alev sıcaklığı 250-3000 °C civarındadır. Partikül hızı 350-1000 m/sn’dir. Bu proses ile yapılan kaplamaların yapışma direnci, plazma püskürtmeye göre daha yüksektir. Kaplama kalınlığı uygulamaya bağlı olarak 0.05-3,5 mm arasında değişmektedir.

Başlıca tozlar: Karbür tozları (tungsten karbür, krom karbür gibi), Ni-Cr, Ni-Al tozları, bronz tozlar, paslanmaz çelik, süper alaşım kaplamarı (Inconel, Hastelloy C, Triballoy 800, Stellite, MCrAlY vs.

Uygulama alanları:

  • Uçak sanayinde, türbin kanatları
  • Kağıt sanayinde, kurutma silindirleri, sıyırıcı bıçaklar
  • Tekstil sanayinde, sıyırıcı bıçaklar
  • Tel çekme sanayi,tel çekme makaraları
  • Petrokimya sanayinde; salmastra burçları, piston rodları, sürgülü vanalar
  • Lastik sanayinde,bambun mikserleri

Şekil 1. HVOF ile kaplanmış türbin kanatları

 Şekil 2. HVOF kaplama sistemi.