Karbür, Seramik ve Sert Metal Kaplama

Sert Metal Kaplama

Başta silindirik şekilli olmak üzere iş parçalarının sadece tamiratı değil ayrıca yeni imal edilen parçanın yüzeyi termal püskürtme ile kaplanarak karşılaşacağı kimyasal ya da mekanik etkiye karşı ömrünün uzatılmasında sert metal kaplamaya başvurulur.

Aşınma veya korozyon sonucu zarar görmüş yada zarar görecek metallerin (Piston mili, silindir, rulman yatakları, keçe yatakları, muylu yerler, şaftlar, krank milleri, tel çekme kasnakları, kademeli kasnaklar, yönlendirici makaralar vb) zarar gören/görecek kısımları ana malzemeden daha sağlam ve nitelikli olan sert metal kaplama ile kaplanarak ömürleri orijinal parçanın en az 3-4 katına çıkarılmaktadır. İşlem sırasında kaynak ile dolgu işleminde olduğu gibi çok yüksek sıcaklığa çıkılmadığından herhangi bir çarpılma kesinlikle gerçekleşmez, işlem sonrasında ise tornalama ve taşlama ile parça, istenilen ölçüye yüzde hassasiyete getirilir ve yüzey parlaklığı en üst seviyede olur. Yakıt veya su depolarının korozyona uğrayan ve aşınan kısımları, enerji tesislerinin su duvarları, tersanelerdeki korozyona uğrayan büyük vinç ayakları yerinde kaplanabilmektedir.

Firmamızın cihaz parkında yer alan ark sprey kaplama sistemi GTV SPARC 400 ile kullandığımız dünya kalitesindeki özel bileşimli –amorf alaşım bazlı metaller, Fe, Cr, Ni, farklı nitelikli tozlar içeren özlü teller– ile yüzey kaplanarak 68 HRC sertliğe ve çapta 35 mm’ye kadar kalınlıkta kaplamalar yapılmakta büyük boy ve çaplarda parçalar üzerinde çalışılabilmektedir.